Terminarz:

Data  07.10 – 14.10.2017 i 14.10 - 21.10.2017

Akwen nawigacyjny : Zatoka Sarońska i morze Egejskie,

Miejsce startu i końca rejsu : Ateny.

Przelot : Warszawa – Ateny (Ryanair)

 

Sztuka żeglarska łączy ze sobą wiele dyscyplin, dzięki czemu dzieci w sposób praktyczny, zdobywają wiedzę i nabywają umiejętności z zakresu różnorodnych przedmiotów szkolnych. Nawigacja wymaga bowiem wiedzy matematycznej i geograficznej, manewrowanie jachtem pod żaglami- fizycznej, a komunikowanie się w portach- języków obcych. Organizacja życia na jachcie uczy dzieci współdziałania w grupie i odpowiedzialności za siebie i za innych członków załogi.

Grecja jest najbardziej wyspiarskim krajem w Europie, a żeglowanie jest od wieków koniecznością na archipelagach akwenu morza Egejskiego. O ile latem nie zawsze panują tam optymalne warunki do żeglowania, szczególnie kiedy z N wieje meltemi osiągające lokalnie 8-9 B, o tyle wiosną wiatry są bardziej sprzyjające i stabilne. Ponadto cały region jest znany z niezmiennie słonecznej pogody, od wiosny do późnej jesieni, a w październiku temperatura wody osiąga od 21°C do 23°C.

Dystans między poszczególnymi wyspami pozwala każdego dnia odkrywać inną. Jednocześnie odpowiednie zaprowiantowanie w Atenach sprawi, że nie będzie potrzeby cumować za każdym razem w porcie, noc na kotwicy w zatoce, z dala od zgiełku miasta i ruchu promowego ma swoją magię.

Trasa

Przedstawione poniżej propozycje trasy rejsu zakładają optymalne warunki pogodowe oraz są dopasowane do średnio opływanej załogi. Ostateczny przebieg trasy będzie ustalony z ekipą na podstawie prognozy pogody oraz oczekiwań wszystkich w dniu rozpoczecia rejsu.

Proponowana trasa 1 (brązowy) : Ateny - Kea (40 Nm) - Syros (40 Nm) - Sifnos (35 Nm) - Milos (31 Nm) – Hydra (63 Nm) - Ateny (36 Nm).                                                                     Proponowana trasa 2 (czerwony) : Ateny – Kythnos (46 Nm) – Antiparos (48 Nm) – Ios (21 Nm) - Santorini (18 Nm) – Milos (51 Nm) – Ateny (80 Nm).

Na obu trasach leży wiele innych wysp, co ułatwia zaplanowanie przebiegu rejsu zgodnie z warunkami wiatrowymi i potrzebami załogi, w tym najmłodszych załogantów. Dzieci będą mogły, w bezpiecznych warunkach, uczestniczyć w manewrach, uczyć się sztuki żeglarskiej, w tym nawigacji, poznawac węzły i … odkrywać archipelag.

Rejs odbędzie się na wygodnym i bezpiecznym katamaranie typu Nautitech lub Lagoon z wygodnymi kajutami wraz z pościelą i ręcznikami, kuchnią, kilkoma łazienkami z prysznicem i WC. Jednostka z pełnym wyposażeniem nawigacyjnym, żaglami marszowymi z pełnolistwowym grotem, oraz z pontonem i silnikiem zaburtowym.

Katamaran dodatkowo wyposażony w środki bezpieczeństwa dostosowane dla dzieci,

Katamaran zapewnia żeglarzom wiecej przestrzeni mieszkalnej. Jest też znacznie mniej podatny na przechył, co zwiększa wygodę żeglowania, a ponadto, w kursach pełnych, ma potencjał pływania szybciej niż jednokadłubowiec. Mniejsze zanurzenie pozwala kotwiczyć katamaranem głębiej w zatokach i basenach portowych.

Koszt tygodniowego rejsu: 470 EUR/os. dorosła, 390 EUR/dziecko. Koszt obejmuje katamaran, jego wyposażenie dodatkowe oraz ubezpiecznie. Dodatkowo trzeba liczyć ok. 150 EUR składki na kasę jachtu (wyżywienie, paliwo, opłaty portowe, itp.).

 

Kontakt : kpt Ziemowit Stanczyk ziemowit@gmx.com  tel. +48888 011 148       Instruktor żeglarstwa, kapitan jachtowy PZŻ, Yachtmaster RYA/MCA           

 

Więcej o żeglowaniu z dziećmi :

http://podroze.se.pl/poradnik/maluch-na-pokladzie-czyli-jak-bezpiecznie-zeglowac/4386/ 

 

Galeria